کیسه بگ فیلتر

کیسه بگ فیلتر چیست

یکی از ضروری‌ترین دستگاه‌هایی که به منظور غبارزدایی آلاینده‌های مضر در خطوط تولید صنعتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، بگ فیلتر و یا همان دستگاه غبارگیر است، کیسه بگ فیلتر یکی از اجزای مهم این دستگاه ها است. این تجهیز صنعتی، برای پالایش و پاکسازی انواع گردوغبار موجود در هوای کارخانه‌های بزرگ صنعتی، با هر اندازه‌ای، حتی به اندازه کمتر از یک میکرون هم بکار می‌رود. غبارگیر در فرایندی ساده، ذرات ریز و جامد منتشر در هوا را طی اثر مکشی مداوم جذب کرده و هوای تمیز و پاکسازی شده را از طریق خروجی، از دستگاه به فضای بیرون منتقل می‌کند.

زمانی که هوای آلوده همراه با گردوغبار از دریچه ورودی بگ فیلتر داخل دستگاه می‌شود، روی سطح خارجی کیسه می‌‌نشیند. با زمان‌بندی‌های خاص این دستگاه، غبارو ذرات نشسته روی کیسه، تکانده شده و به قسمت زیرین فیلتر یعنی قیف منتقل می‌شود. سپس به وسیله شیر دوار از قیف نیز خارج می‌شود. به این ترتیب، کیسه بگ فیلتر طی بازه‌های زمانی مشخص پاکسازی می‌شود و دستگاه بطور مداوم عملیات فیلتراسیون را انجام می‌دهد تا هوای پاکیزه را در محیط منتشر کند.

با این تفاسیر کیسه بگ فیلتر، از مهمترین اجزا بگ فیلتر محسوب می‌شود و انتخاب کیسه باکیفیت، موجب افزایش راندمان این سیستم‌های تهویه هوا می‌شود. اما چه نوع کیسه‌ای، کیسه مناسب و باکیفیت محسوب می‌شود و اساسا کیسه‌های بگ فیلتر چه تفاوت‌های در جنس و طرح دارند؟ برای آگاهی از انواع کیسه‌ بگ فیلتر و نکات کلیدی در تعویض و نگهداری آنها، این نوشتار را تا انتها بخوانید.

کیسه بگ فیلتر تولیدی گروه مهندسین مکانیک کبیر برابر با آخرین استانداردهای کیفی مطابق با سفارش مشتری و در سایزها ، ظرفیت ها و اشکال مختلف طراحی و تولید می گردد .

انواع کیسه بگ فیلتر

کیسه‌ بگ فیلتر در وزن و تراکم‌های مختلفی تولید می‌شود. هرچه تراکم کیسه بیشتر باشد، فرایند  جذب ذرات گردوغبار با اندازه‌های کوچکتر، بهتر صورت می‌گیرد و درواقع راندمان دستگاه بالا می‌رود؛ البته این نکته را نیز مد نظر قرار دهید که با افزایش تراکم کیسه، فشار مکش دچار افت می‌شود و لازم است از فن مکنده با فشار کاری بالاتری استفاده شود.

کیسه‌ بگ فیلتر با توجه به نوع دوخت و جنس پارچه بکار رفته در آنها (بافته‌شده یا بی‌بافت)، انواع مختلفی دارد. وزن پارچه‌ها نیز با توجه به جنس‌شان با هم تفاوت دارند. معمولا وزن پارچه‌ها بین دویست تا هفتصد گرم بر مترمربع است. اندازه قطر کیسه‌ها با در نظر گرفتن ابعاد دستگاه، از نود تا دویست سانتی‌متر است. طول کیسه‌ها نیز از ده سانتی‌متر (کوچکترین حالت) تا ده متر (بلندترین حالت) متغیر است.

نوع دوخت کیسه‌ها در قسمت‌های بالایی، بدنه و پایینی نیز با هم تفاوت‌هایی دارند. دوخت بدنه کیسه فیلتر به دو روش دوخت سه گانه (سه سوزنه) و حرارتی در راستای طولی آن انجام می‌شود.

  • در روش دوخت سه گانه، اتصال درز کیسه‌ها توسط نخ‌های مخصوص، دوخته می‌شود ولی در طول مدت زمان استفاده، نقطه دوخته شده که مقاومت کمتری دارد به مرور زمان، آسیب دیده و از هم باز می‌شود.
  • در روش دوخت جوش حرارتی، محل دوخت را طی فرایندی به هم جوش داده و این بخش کیسه مقاوم شده و به مرور زمان از هم باز نمی‌شود. درنتیجه، عمر کیسه‌ها با این روش دوخت، بیشتر و بازدهی‌شان نیز بالاتر است.
کیسه بگ فیلتر
قیمت کیسه فیلتر

تنوع در جنس کیسه‌ بگ فیلتر

 

  • کیسه‌های کتانی و پنبه‌ای

کیسه‌های کتانی و پنبه‌ای برای محیط‌هایی با دمای کمتر از هشتاد درجه سانتیگراد، مناسب هستند، زیرا مقاومت دمایی کمی دارند. در برابر مواد شیمیایی نیز ضعیف عمل کرده و به سرعت تخریب می‌شوند. استفاده از این کیسه‌ها در محیط‌هایی که اسیدهای معدنی و عوامل اکسید کننده دارند نیز توصیه نمی‌شود؛ اما این فیلترها مقاومت خوبی در برابر سایش انعطاف‌پذیر و صاف دارند. پنبه، قدرت تمیزکنندگی عالی دارد. الیاف کتانی و پنبه‌ای به علت دارا شدن بار الکتریکی تمایل بیشتری به جذب ذرات غبار دارند. مقاومت عالی در برابر فرسایش ناشی از منعطف شدن و تخت شدن نیز از ویژگی‌های خوب این الیاف است.

  • کیسه فیلتر پلی‌استر

یکی از پرکاربردترین انواع کیسه‌های بگ فیلتر که به روش دوخت جوش حرارتی تولید می‌شوند، کیسه‌های پلی‌استر است. مهمترین ویژگی این پارچه‌ها، الاستیسیته، پایداری، مقاومت سایشی بالا و استحکام بالا در برابر اسیدهای معدنی و آلی است. این جنس از کیسه‌ها در صنایع تولید سیمان و کوره های الکتریکی کاربرد دارد. نمدهای پلی استر مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی، سایش و تخریب حرارت خشک دارند. کیسه‌های پلی‌استری، در محیط‌های خشک، اسیدی و تا حدودی قلیایی، عملکرد خوبی دارند و در برابر بیشتر حلال‌های آلی و مواد اکساینده، مقاومت بالایی دارند.

توصیه می‌شود که از این جنس کیسه‌ فیلترها در محیط‌های بازی قوی و محیط‌های مرطوب با دمای بالا استفاده نشود زیرا احتمالا دچار هیدرولیز می‌شوند. البته کیسه‌های پلی‌استری قابلیت عملکرد تا دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد را دارند؛ اما در دماها بالاتر آسیب می‌بینند و غبار را از خود عبور می‌دهند. مزیت اصلی این فیلتر‌ها، مقاومت در برابر عوامل اکسنده است. درواقع کیسه‌های پلی‌استری جزو اولین دسته فیلترهای تولید شده بودند و همین موضوع باعث شناخته‌تر شدن آنها در میان مردم است.

  • کیسه‌های نومکس

 کیسه‌های نومکس در سیستم‌های غبارگیر با سایندگی بسیار بالا، کوره‌های قوس الکتریکی، خشک‌کن‌ها، کوره‌های کوپل و  صنایع شیمیایی  با دمای بالا (تا دمای ۲۲۰ درجه سانتیگراد)، مقاوم هستند. پارچه‌ این کیسه‌ها در اکثر محیط های اسیدی چه آلی و چه معدنی، مقاومت بالایی ندارند و برعکس در محیط‌های بازی، عملکرد بسیار خوبی دارند. اکسیدهای معدنی و برخی ترکیبات فنلی به این الیاف آسیب می‌رسانند و سرعت تخریب آنها را بالا می‌برند. به این کیسه‌ها بخاطر استقامت بالایی که در برابر دمای زیاد دارند، به فیلترهای نسوز معروف هستند و دقیقا استقامت دمایی بالا ویژگی اصلی‌شان است.

  • کیسه‌های تفلونی

کاربرد اصلی این کیسه‌ها در محیط‌های شیمیایی و گرم است زیرا در برابر عوامل شیمیایی مقاومت بالایی دارند. مقاومت الیاف کیسه‌های تفلونی در مقایسه با سایر الیاف پروتئینی مناسب و بالا است اما در قیاس با الیاف مصنوعی، مقاومت کمتر دارند. در کنار این مزایا، نسبت به سایر انواع کیسه‌ها، قیمت بالاتری دارند و معمولا در شرایطی که سایر الیاف پاسخگو نیستند از این گزینه استفاده می‌شود. پارچه‌های تفلونی به سرعت دچار سائیدگی ناشی از انعطاف می‌شوند.

می‌توان ویژگی‌های عملکردی متنوعی را بر روی این نوع از الیاف اعمال کرد مثل اعمال غشای تفلونی تا راندمان فیلتراسیون افزایش یابد. کیسه‌های سنتی تفلونی در محیط‌های اسیدی مقاومت بالایی دارند و تحت تاثیر عوامل اکسیداسیون قرار نمی‌گیرند. این کیسه‌ها در دماهای بالا نیز دچار تخریب و آسیب‌دیدگی نمی‌شوند و دمای ۲۶۰ درجه سانتیگراد را نیز می‌توانند تحمل کنند.

  • کیسه‌های پلی‌پروپیلن

   به جرات می‌توان گفت که از مناسب‌ترین و ایده‌آل‌ترین انواع کیسه‌های فیلتر، کیسه‌های پلی‌پروپیلن است که با هر شرایط  سازگاری دارند. این کیسه‌ها در برابر محیط‌های اسیدی (اسیدهای آلی و اسیدهای معدنی) و حتی اکسنده‌های مختلف، استحکام بالایی دارند. الیاف این کیسه‌ها، یکنواختی بالایی دارند و به همین دلیل فرایند تمیزکاری و جدا کردن کیک غبار از روی آنها به‌راحتی انجام می‌شود. پایداری و مقاومت در برابر حلال‌های شیمیایی موجب کاربرد زیاد این نوع کیسه‌ها در محیط‌های مرطوب با عوامل شیمیایی شده است‌، زیرا رطوبت را جذب نمی‌کنند.

  • کیسه‌های اکریلیک

الیاف این کیسه‌ها دارای تا دمای ۱۳۵ درجه مقاومت دارند و در برابر اغلب اسیدهای معدنی و آلی نیز مقاومت و استحکام خوبی دارند. کاربرد اصلی کیسه‌های اکریلیک در کوره‌های احیای آلومینیوم، کوره‌های ذوب اولیه و ثانویه است. الیاف اکریلیک دارای مقاومت نسبی در مقابل اکثر عوامل اکسید کننده هستند که این ویژگی برتری نسبی آنها در مقابل پلی آمیدها و الیاف پروتئینی است. مقاومت این الیاف در مقابل اکثر حلال‌های آلی نیز فوق‌العاده است. تنها نقطه ضعف این کیسه‌ها، قرار گرفتن در محیط‌های بازی است و البته دمای بیشتر از ۱۳۵ درجه را نیز نمی‌توانند تحمل کنند.

  • کیسه‌های نایلونی

الیاف کیسه‌های نایلونی مقاومت بالایی در برابر مواد قلیایی دارند. همچنین می‌توانند تا دمای ۱۲۰ درجه را نیز تحمل کنند. کاربرد اصلی آنها در محیط‌هایی با غبار بسیار ساینده است. متاسفانه اکسیدهای معدنی به این الیاف آسیب می‌رسانند. این الیاف در مقابل اکثر حلال های آلی و مواد بیولوژیکی، مقاومت خوبی دارند. مهمترین نقطه ضعف این کیسه‌ها عدم تحمل دمای بالای ۱۲۰ درجه و عدم مقاومت در شرایط اسیدی است.

  • کیسه‌های فایبرگلس

 الیاف کیسه‌های فایبرگلس توانایی بالایی در تحمل دمای بالا حتی تا دمای ۲۶۰ درجه را دارند. بجز اسیدفلوریدریک، در برابر اغلب اسیدها نیز مقاوم هستند. عملکرد کیسه‌های فایبرگلس در برابر بازها و محیط‌های قلیایی ضعیف است. کاربرد اصلی‌شان در کارخانه‌های تولید سیمان، خشک‌کن‌های دما بالا، راکتورهای کربن سیاه، نیروگاه‌ها و کوره‌های الکتریکی است. این کیسه‌ها در برابر عوامل اکسنده نیز مقاومت بالایی دارند ولی به سرعت دچار ساییدگی ناشی از انعطاف می‌شوند.

 

کیسه بگ فیلتر
قیمت کیسه فیلتر

زمان تعویض کیسه فیلتر

در فرایند غبارگیری، ممکن است که برخی از کیسه فیلترها پاره شوند و یا از چرخه استفاده خارج گردند. در چنین شرایطی تعویض کیسه فیلتر ضرورت دارد. اگر در موعد مقرر، کیسه‌ فیلتر را عوض کنید، به افزایش راندمان دستگاه و عملکرد خوب آن کمک کرده‌اید. تاخیر در تعویض و بی‌اهمیتی به تعمیر کیسه‌ها (در مواقع مورد نیاز) خطر این که پرسنل در معرض آلاینده های خطرناک قرار بگیرند را افزایش خواهد داد و حتی موجب انسداد و گرفتگی فیلترها نیز می‌شود. تمام این عوامل منجر به افزایش هزینه‌ها می‌شود و فرایند غبارگیری را مختل می‌سازد.

کیسه‌های شکسته را نمی‌توان به راحتی تمیز و تعمیر نمود. این کار دردسرهای خود را دارد. گردوغبار چسبنده‌ای که معمولا روی سطح کیسه‌ها می‌نشیند، حاوی مواد مضر و سمی است. کیسه‌هایی که در اثر انواع خوردگی‌ها و قرار گرفتن در برابر اکسنده‌ها و محیط‌های نامناسب تخریب شده‌اند، باید تعویض شوند. در چنین مواردی علائم آسیب‌دیدگی و خوردگی در ظاهر کیسه‌ها بطور واضح دیده می‌شود. علاوه بر آن، خرابی و آسیب‌دیدگی کیسه‌ها با کاهش ناگهانی اختلاف فشار در کیسه فیلتر خود را نشان می‌دهد.

افت مکش و مسدود شدن کیسه‌ها به معنی اتمام عمر مفید کیسه‌های بگ فیلتر است. در چنین مواقعی، مقدار گردوغبار نشسته روی کیسه‌ها بسیار زیاد می‌شود و درنتیجه گذردهی هوای سیستم، پایین می‌آید. زمانی که عمر کیسه به اتمام می‌رسد، اختلاف فشار بین قسمت تمیز و بخش آلوده بگ فیلتر، زیاد می‌شود. با عوض کردن کیسه و نو شدن آن، خواهید دید که اختلاف فشار بخش تمیز و بخش آلوده بسیار کم است.

برای تعویض کیسه‌ها ابتدا ونتوری، کیج و کیسه‌ها را خارج نموده و قسمت بالای تیوپ شیت را به خوبی تمیز کنید تا گردوغباری نماند. سپس کیسه را با دقت در جای خود قرار داده به گونه‌ای که رینگ کیسه دقیقاً بر روی تیوپ شیت قرار بگیرد.

کیسه فیلتر
قیمت کیسه بگ فیلتر

نکات مهم انتخاب کیسه فیلتر

بدون‌شک طول عمر کیسه‌ بگ فیلتر به عوامل محیطی نیز وابستگی دارد. شرایط ناساگار روند تخریب و پوسیدگی را تسریع می‌کنند. نوع آلاینده‌های محیط، ترکیبات شیمیایی، میزان رطوبت و دمای محیط از مهمترین عوامل تاثیرگذار در طول عمر کیسه‌ها هستند؛ لذا انتخاب کیسه‌ها با توجه به محیط مورد نظر، از نکات کلیدی در خصوص تعویض و تعمیر کیسه‌ها به حساب می‌آید.

به هنگام انتخاب کیسه‌ها، حتما به اندازه‌ها نیز توجه داشته باشید. کیسه‌ها را معمولا از سه بعد اندازه‌گیری می‌کنند. قطر بیرونی، طول و اسنپ‌بند، اندازه‌های کیسه را مشخص می‌کنند. انتخاب نوع کیسه فیلتر بر مبنای ابعاد دستگاه تهویه، صنعت مورد نیاز برای بگ فیلتر، مقاومت مواد بکار رفته در برابر عوامل محیطی و هزینه‌های خرید، نصب و نگهداری صورت می‌گیرد.

کیسه بگ فیلتر
قیمت کیسه بگ فیلتر

قیمت کیسه بگ فیلتر

ویژگی‌های مربوط به هر یک از کیسه‌ها و نوع مواد بکار رفته در آنها، تعیین‌کننده قیمت کیسه بگ فیلتر هستند. طی سالهای اخیر برای رفاه حال مشتریان، انواع کیسه‌ بگ فیلتر در اندازه‌ها و جنس‌های متنوع، تولید و راهی بازار شده‌ است. در جایگاه خریدار با توجه به نیاز صنعتی خود و شرایط محیطی مورد نظرتان، ابتدا کیسه مناسب را انتخاب کرده؛ سپس از شرکت‌های تولید‌کننده، استعلام قیمت آن را دریافت نمایید و در نهایت با راهنمایی‌های فروشنده محصول، اقدام به خرید نمایید. به‌هنگام خرید محصول، به گارانتی و خدمات پس از فروش نیز توجه داشته باشید.

قیمت کیسه بگ فیلتر
کیسه فیلتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button