بگ فیلتر چیست؟

محیط‌های صنعتی سرشار از آلودگی‌های گازی و ذرات گرد و غبار ناشی از کار دستگاه‌ها هستند که خطری جدی و زیانبار بر سلامت کارکنان کارخانه‌ها محسوب می‌شوند؛ بنابراین پاکسازی هوا برای  افزایش راندمان کار و حفظ سلامت پرسنل کارخانه‌ها، یک ضرورت محسوب می‌شود و با همین رویکرد، مهمترین فاکتور در بکارگیری سیستم‌های تهویه هوا، حذف آلاینده‌های موجود در آن است. یکی از انواع سامانه‌های تهویه هوا، دستگاه بگ فیلتر است که با هدف تصفیه هوا و ایجاد محیطی امن و سالم برای تنفس کارکنان، طراحی شده است.

بگ فیلتر

بگ فیلتر( غبارگیر صنعتی) چیست؟

برای کنترل و حذف آلاینده‌های آزاد شده در محیط‌های مختلف صنعتی، از نوعی کیسه‌های فیلتر هوا استفاده می‌شود که به آنها بگ فیلتر گفته می‌شود. بگ فیلتر، ذرات گرد و غبار و گازهای آلاینده را از هوا جذب می‌کند و به سمت فیلترهای هوا هدایت می‌کند. طی فرایند سوسپانسیون، غبار موجود در هوا توسط دستگاه گرفته می‌شود و هوای سالم از خروجی آن وارد محیط می‌شود.

طی روند پاکسازی، ذرات معلق و آلاینده جذب کیسه‌های بکار رفته در سیستم تهویه می‌شوند و به صورت لایه‌ای از گرد و غبار، سطح کیسه‌ها را می‌پوشانند. با توجه به عملکرد این سیستم، در حال حاضر بگ فیلتر یکی از بهترین دستگاه‌ها برای پاکسازی هوا محسوب می‌شود و به‌خاطر قابلیت بالا در انطباق‌پذیری با دمای محیط در اغلب کارخانه‌ها، از کوره‌های ذوب فلزات گرفته تا صنایع دارویی و غذایی، کاربرد دارند.

سازنده بگ فیلتر

مشخصات بگ فیلتر

بگ فیلتر از تعدادی فیلتر کیسه‌ای تشکیل شده است که کارایی‌شان وابسته به میزان تهویه هواست. جنس این کیسه‌ها از الیاف طبیعی، مصنوعی، پارچه‌های بافته شده، پلی استر و یا پلی فنیلن سولفید است. اندازه کیسه‌ها که متناسب با اندازه اسنپ بند یا بخش بالایی فیلتر کیسه‌ای است و تعدادشان، با توجه به ابعاد فضای مورد نظر انتخاب می‌شود.

نحوه دوخت فیلترها بنا به ساختمانی که دارند، در قسمت بالا باز، حلقه‌ای یا دکمه‌ای هستند و در قسمت پایین لبه‌دار، دیسکی و یا باز.  قطر استاندارد کیسه‌ها از پانزده تا بیست‌وپنج سانتی‌متر است و طول‌شان نیز از نیم متر تا ده متر در نظر گرفته می‌شود. عمر مفید کیسه‌ها با توجه عملکرد بهینه فیلتراسیون، محاسبه می‌شود ولی به‌طور میانگین، هر شش ماه یکبار نیاز به تعویض دارند.

اجزای تشکیل‌دهنده بگ فیلتر

 

اجزای تشکیل دهنده بگ فیلتر

مهمترین بخش بگ فیلترها که فرایند فیلتراسیون را انجام می‌دهند، کیسه‌های فیلتر هستند؛ اما اجزای دیگر شامل:

 •  قفسه‌های نگهدارنده یا همان سبدهای فلزی برای جاگیری کیسه‌ها
 •  فن سانتیفیوژ، برای هدایت هوای آلوده به درون محفظه
 •  کمپرسور هوا، برای تامین هوا و پاکسازی پارچه‌های کیسه‌ها
 •  سیستم مخصوص تخلیه بخار
 •  جرقه‌گیر
 •  ونتوری یا قیف برای افزایش تاثیر جت پالس و جلوگیری از بازگشت هوا به کیسه‌ها
 •  فن به جمع‌آوری ذرات در کیسه‌های هوا کمک می‌کند
 •  شبر برقی برای باز و بسته شدن خودکار و دمیدن پالس هوا درون کیسه
 •  بدنه اصلی
 •  تابلو کنترل جت پالس برای برنامه‌ریزی و زمان‌دهی بازوبسته شدن شیر برقی‌ها.

عملکرد بگ فیلتر

کار اصلی بگ فیلتر، جداسازی ذرات جامد موجود در هواست. این ذرات جذب فیلتر می‌شوند و هوای سالم به محیط پس داده می‌شود. هوای آلوده از لایه پارچه‌ای کیسه‌ها عبور می‌کند و با انجام عمل سوسپانسیون در کیسه یا قیف انتهایی ته‌نشین می‌شود. این فیلترها قادر به جذب ذرات معلق بسیار ریز در حد میکرون هستند و کاربرد بسیار آسانی هم دارند. بعد از مدتی، سطح این کیسه‌های غبارگیر، با لایه‌ای از ذرات جامد پوشانده می‌شود و اجازه ورود هوا به داخل کیسه‌ها داده نمی‌شود. در چنین شرایطی لازم است که سیستم پاکسازی شده و کیسه‌ها تمیز شوند.

اجزای بگ فیلتر

انواع بگ فیلترها

بگ فیلترها بنابه روش‌های تمیز کردن کیسه‌ها و پاکسازی سیستم، انواع مختلفی دارند. چهار نوع متداول‌تر و پرکاربردتر آنها عبارتند از :

 • بگ فیلتر با سیستم پالس جت(Pulse jet)
 • بگ فیلتر با سیستم تکانشی یا لرزاننده(Mechanical shaking)
 • بگ فیلتر با سیستم جریان هوای معکوس(Reverse air)
 • بگ فیلتر کارتریجی (Cartridge)
 • بگ فیلتر با سیستم سونیک(Sonic)

بگ فیلتر جت پاس(Pulse jet)

بگ فیلتر پالس جت

سیستم جت پالس هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور درایر توسط نازل‌های تعبیه شده در بالای کیسه‌ها، به داخل کیسه‌ها فرستاده می‌شود. با انفجار هوا در داخل کیسه‌ها، گرد و غبار از سطح کیسه‌ها جدا می‌شود و سطح آنها تمیز می‌شود. این روش بیشترین بازدهی را دارد و رایج‌ترین نوع بگ فیلتر محسوب می‌شود. از نظر فضای اجرا هم نسبت به 2 مدل قبل به فضای کمتری نیاز دارد.

بگ فیلتر تکانشی یا لرزاننده مکانیکی(Mechanical shaking)

بگ فیلتر تکانشی یا لرزاننده

در این مدل یک سمت از فیلترها به صفحه‌ای متحرک وصل می‌شود که این صفحه توسط موتور، به لرزش در می‌آید. با تکان خوردن کیسه‌ها، گرد و غبار آنها از بخش داخلی به سطح خارجی منتقل می‌شود و کیسه‌ها تمیز می‌شوند. این سیستم‌ها راندمان پایینی دارند و معمولا فضای ببشتری نیز اشغال می‌کنند.

بگ فیلتر جریان هوای معکوس(Reverse air)

 

بگ فیلتر هوای معکوس

هوای معکوس تولید شده توسط فن یا دمنده فشار به روی کیسه‌ها هدایت می‌شود. با دمیدن هوای معکوس به کیسه‌ها، گرد و غبار از روی آنها جدا شده و کیسه‌ها تمیز می‌شوند. این مدل برای اجرا نسبت به بعضی مدل ها به فضای زیادی نیاز دارد.

بگ فیلتر کارتریجی (Cartridge)

بگ فیلتر کارتریجی

بگ فیلتر کارتریجی یکی دیگر از انواع غبارگیرها میباشد، این نوع دارای 2 مدل میباشد مدل متناوب و تک کارتریج. در نوع متناوب پاکسازی فیلتر توسط بگ فیلترهای پالس جت انجام میشود، ولی در مدل تک کارتریج باید فیلتر خارج شده و گرد و غبار از روی آن تمیز شود. ساختار داخلی این نوع بگ فیلتر از یک محفظه سیمی که فیلترها بر روی آن قرار دارند ساخته میشود.

بگ فیلتر سونیک(Sonic)

بگ فیلتر سونیک

در سسیستم سونیک، موجی با فرکانس پایین توسط دمنده صوتی تولید شده و موجب لرزش کیسه‌ها می‌شود. حرکت‌های لرزشی کیسه‌ها، گرد و غبار را از سطح آنها جدا می‌کنند و کیسه‌ها تمیز می‌شوند. موارد استفاده این مدل نسبت به مدل های دیگر کمتر است.

مزایای استفاده از بگ فیلتر

مهمترین مزیت استفاده از بگ فیلتر، امکان پاکسازی هوا با راندمان بالا و هزینه پایین است. این سیستم بسیار کم‌ مصرف است و تمام قطعاتش قابلیت تعویض و تعمیر دارند. بگ فیلتر، در هر صنعتی که نیاز به جمع‌آوری گرد و غبار و آلاینده‌های هوا وجود دارد، کاربرد دارد. از کارخانه‌های آسفالت گرفته تا صنایع غذایی. بگ فیلترهای جدید که طراحی و مکانیزم مدرنی دارند، کم مصرف‌تر از انواع قدیمی‌ هستند و در حین کار نیز، آلودگی صوتی ایجاد نمی‌کنند. با توجه به اینکه هزینه‌های کاربری آنها مناسب است و از آن مهمتر دوام و ماندگاری بالایی هم دارند، از بهترین گزینه‌ها برای تصفیه هوا محسوب می‌شوند.

قیمت بگ فیلتر

نکات مهم در انتخاب و خرید بگ فیلتر

برای انتخاب بگ فیلتر بهتر است که ابتدا به این سوال پاسخ دهید هدف‌تان از خرید بگ فیلتر چیست؟ تصمیم‌گیری در انتخاب دستگاه به حجم گرد و غبار موجود در محیط مورد نظر و نوع فعالیتی که در آنجا انجام می‌شود، بستگی دارد. ممکن است نیاز شما با یک بگ فیلتر کوچک برآورده شود یا نه برعکس به غبارگیر مرکزی با ابعاد بزرگ نیاز داشته باشید. نوع بگ فیلتر انتخابی شما باید با انتظاراتی که از آن دارید، تناسب داشته باشد و این انتظارات نیز با فضا و محیط مورد‌نظر، تناسب دارند.

در این راستا، راهنمایی‌های سازنده بگ فیلتر بیشتر از هر چیزی راهگشاست. انتخاب دستگاهی با عملکرد بهینه و نصب درست و دقیق آن از فاکتورهای بسیار اساسی برای خرید بگ فیلتر است. غبارگیر بزرگ نیاز به فضای بزرگ دارد و به دنبال آن نیز، کانال‌کشی بیشتری لازم دارد. به هنگام خرید بگ فیلتر به پشتیبانی و خدمات پس از فروش محصول توجه کنید زیرا قرار نیست که دستگاه سالیان سال بدون خرابی و مشکل کار کند.

به‌طورکلی، به هنگام خرید و انتخاب بگ فیلتر این چند نکته را مدنظر قرار دهید:

 • قابلیت نفوذپذیری پارچه کیسه‌ها برای عبور هوا
 • قیمت کیسه‌ها
 • دمای جریان هوای ورودی
 • میزان رطوبت محیط
 • میزان سایش ناشی از ذرات یا خوردگی آنها
 • مقاومت اسیدی یا قلیایی پارچه
 • سرعت فیلتراسیون
 • افت فشار

توجه داشته باشید که برای انتخاب و خرید بگ فیلتر، مطابقت دستگاه با استانداردهای تعیین‌شده ضروری است و برای این منظور داشتن برخی تائیدیه‌های خاص الزامی است.

 قیمت بگ فیلتر

هزینه‌های مربوط به بگ فیلتر به قیمت خرید دستگاه خلاصه نمی‌شود. نصب و نگهداری آن نیز هزینه‌بردار است. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هرگونه هزینه در این زمینه، به منزله نوعی سرمایه‌گذاری است زیرا راندمان کار را بالا می‌برد.

برخی موارد روی قیمت بگ فیلتر تاثیر مستقیم دارند. این موارد شامل نوع مواد به کار رفته در بگ فیلتر، نوع و اندازه بگ فیلتر، تکنولوژی تولید آن، تعداد واحدهای تولید‌کننده بگ فیلتر در بازار، برند تولید‌کننده، شرایط بازار و رقابت در صنعت بگ فیلتر می‌شود. به‌طورکلی، قیمت بگ فیلترها به عوامل مختلفی بستگی دارند و درنهایت خریدار با توجه به کسب‌وکار خود و بودجه‌ای که برای خرید درنظر گرفته است، اقدام به خرید محصول موردنظرش می‌کند. خریداران برای استعلام قیمت، می‌توانند به افراد متخصص و فعال در این حوزه همچون مهندسین مکانیک کبیر مراجعه کنند و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

سخن آخر

بگ فیلتر از ضروری‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌ها در خطوط تولید مواد صنعتی هستند. این دستگاه‌ها با تصفیه هوا و پاکسازی محیط از آلاینده‌های خطرناک، به سلامت و حفظ جان کارکنان کارخانه‌ها کمک می‌کنند. نصب و راه‌اندازی سیستم‌های جمع‌آوری گرد و غبار چه برای یک کارگاه کوچک و چه برای یک کارخانه بزرگ، باید به یک اولویت تبدیل شود. بگ فیلتر وسیله‌ای است که به‌نوعی دوستدار محیط زیست تلقی می‌شود و به واسطه طراحی و مکانیزمی که دارد، به افزایش بازدهی و راندمان کاری منجر می‌شود.

‫6 دیدگاه ها

 1. وقتتون بخیر.
  برای خرید دستگاه بگ فیلتر نیاز داریم محیط بررسی باشه تا بدونیم کدوم نوع مناسب هست.

  1. سلام.
   برای بررسی بهتر در مرد خرید بگ فیلتر با کارشناسان ما تماس بگیرید. البته داخل محتوای همین صفحه هم مطالب مفید ارائه شده در مورد انواع بگ فیلتر که میتونید مطالعه کنید.

 2. خسته نباشید. ما اگر بخوایم کارشناسی انجام بدید که برای مجموعه ما بگ فیلتر جت پالس مناسب یا بگ فیلتر هوای معکوس چه کاری باید انجام بدیم؟ آیا کارشناسی و مشاوره هزینه داره؟

  1. سلام.
   جهت بررسی بهتر مورد شما در مورد انتخاب بهترین نوع بگ فیلتر لطفا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید. مشاوره و راهنمایی و کارشناسی مجموعه ها بطور کاملا رایگان توسط تیم ما انجام میگیرد.

 3. عرض ادب.
  در مورد خرید بگ فیلتر نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتم. تا بدونم چه نوعی برای ما مناسب هست.

  1. سلام.
   همانطور که داخل مقاله بگ فیلتر چیست مطالعه کردید این دستگاه در انواع مختلفی طراحی و ساخته میشود. برای خرید بگ فیلتر باید قبل از انتخاب با کارشناسان این حوزه مشورت کنید برای اینکار میتوانید با شماره های مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button