ونتوری بگ فیلتر

ونتوری بگ فیلتر( Bag Filter Venturi )

وظیفه ونتوری بگ فیلتر این است که جریان برگشتی را محدود می‌کند. طراحی این قطعه طوری انجام شده که بالاترین عملکرد را داشته باشد و با بهینه سازی فرایند عبور هوا در فیلترهای غبار گیر فشار پایین کارکرد مطلوبی داشته باشد. دلیل اصلی این امر در زمانی که هوای فشرده با ته فیلتر کیسه‌ای برخورد می‌کند به طرف بالای فیلتر هدایت شود. در صورتی که ونتوری بگ فیلتر نباشد هوای فشرده با اولین برگشت خود به سمت بالا کاملا از فیلتر خارج می‌شود ودر این صورت عملکرد فیلتر موثر واقع نخواهد شد. یکی از مزیت‌های وجود ونتوری این است که باعث می‌شود در هر بار که هوا وارد و خارج می‌شود بخشی از آن در چرخه‌ی پاک‌سازی باقی بماند.

ونتوری بگ فیلتر تولیدی گروه مهندسین مکانیک کبیر برابر با آخرین استانداردهای کیفی مطابق با سفارش مشتری و در سایزها ، ظرفیت ها و اشکال مختلف طراحی و تولید می گردد.

ونتوری بگ فیلتر

ونتوری بگ فیلتر

عملکرد ونتوری بگ فیلتر

برای این‌که وجود و یا عدم وجود ونتوری بگ فیلتر تاثیری در روند پاک‌سازی دارد یا خیر آزمایش‌هایی به روش پالس جت صورت گرفته که نتایج آن‌ها تاکیدی بر استفاده از ونتوری بگ هست. سیستم‌های فیلتراسیون هوا برای جمع کردن ذرات جامد که عبارتند از گرد و غبار، فیوم و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین ذرات به وسیله فیلترهای کیسه‌ای جمع شده و در لایه‌ی بیرونی کیک ذرات ایجاد می‌کند. تکرار این چرخه و ایجاد لایه اجازه عبور هوا را از سطح فیلتر نمی‌دهد و منجر به افت بیشتر فشار سیستم می‌شود.

اگر سیستم فیلتراسیون به دستگاه‌های تمیز کننده تجهیر نشده باشد در مدت زمان کوتاهی تمام فیلترها به پایان عمر خود نزدیک می‌شوند و هوای آلاینده هیچ جریانی نخواهد داشت. همین امر باعث می‌شود تا آمپر مصرفی فن مکنده افزایش پیدا کند که آسیب دیدن سیم پیچ‌های موتور الکتریکی را را در پی خواهد داشت. به همین جهت از سیستم‌های تمیز کننده برای کاهش و گرد و غبار محبوس شده در فیلترهای کیسه‌ای بهره برده می‌شود. یکی از همین سیستم‌ها تمیز کننده، سیستم پالس جت است.

این سیستم با تولید هوای فشرده به درون کیسه باعث ایجاد نوعی شوک به ذرات درون آن می‌شود. این شوک باعث می‌شود تا تمام ذرات از درون منفذ فیلتر عبور کنند و با این کار نمی‌توان به طور موثر فیلتر را تمیز نمود هر قدر شتاب هوای فشرده بیشتر باشد در نتیجه آلودگی‌ها راحت‌تر تمیز می‌شوند. یکی از قطعات کمک کننده استفاده از ونتوری می‌باشد. ونتوری باعث کاهش مصرف هوای فشرده می‌شود و عملکرد تمیز نمودن فیلتر کیسه‌ای را بالا می‌برد.

به همین جهت کارشناسان مربوطه وجود و عدم وجود ونتوری را بررسی کرده و به صورت آزمایشی با پنج مدل ونتوری با ابعاد گوناگون امتحان کردند. زمانی که از ونتوری استفاده نشد باید از هوای فشرده‌ی بیشتری برای زدودن آلاینده‌ها استفاده می‌شد تا همان تاثیر پاک‌سازی را داشته باشد. از مواردی هم که امتحان این است که در زمانی که ونتوری استفاده نشد فشار کیسه فیلتر ضریب افت فشار بالایی داشت و هم‌چنین پاک‌سازی موثر فقط با حضور ونتوری امکان پذیر بود.

محققان این موضوع را نیز کشف کردند که زمانی که افت فشار سیستم تصفیه بالا باشد، بهره بردن از ونتوری سبب افزایش پالس هوای فشرده به حجم 40 درصد است که نهایتا روی پاک سازی مواد آلاینده تاثیر مثبتی خواهد داشت.

ونتوری انواع مختلفی دارند که هر کاربر با توجه به محیط خاص خود از هر کدام از آن‌ها بهره می‌برد و نحوه چیدمان آن روی سبد نگهدارنده متفاوت است لازم است با توجه به حجم کارکرد و نوع عملکرد کاربر هر کدام از آن‌ها استفاده شود. ونتوری در ابعاد گوناگون و اندازه‌های مختلف طراحی، تولید و به بازار عرضه شده است و در اغلب موارد جنس آن‌ها فلزی بوده و از آلومینیوم یا آهن گالوانیزه ساخته می‌شود.

انواع ونتوری بگ فیتر

ونتوری آلومینیوی
این مدل از ونتوری به جهت این که از آلومینیوم ساخته شده تحمل حرارت بالا را نداشته ولی زدودن آلاینده‌ها از آن بسیار آسان است هم چنین این ونتوری مقاومت مدل‌های دیگر را ندارد.

ونتوری گالوانیزه یا آهنی
زدودن آلاینده‌ها از این ونتوری دشوار است ولی به نسبت مدل مذکور تحمل بیشتری برای حرارت بالا را دارد مقاومت آن نیز به نسبت مدل بالایی بیشتر است.

ونتوری بگ فیلتر

ونتوری بگ فیلتر

ونتوری بگ فیلتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button