سبد بگ فیلتر

سبد بگ فیلتر چیست؟

بر کسی پوشیده نیست که آلودگی هوا، زنگ خطری جدی برای سلامت بشریت محسوب می‌شود. به مدد پیشرفت تکنولوژی و در راستای مدیریت و کاهش آثار زیانبار آلاینده‌های هوا، این روزها استفاده از انواع فیلترها و غبارگیرهای هوا بیش از پیش رواج یافته است. این فیلترها که در انواع داخلی و خارجی به بازار عرضه می‌شوند، ذرات گردوغبار و گازهای آلاینده را جذب کرده و هوای سالم‌تری را در محیط انتشار می‌دهند.

نوعی از فیلترهای خارجی که کاربرد بالایی در کارخانجات صنعتی دارد، بگ فیلتر یا غبارگیر کیسه‌ای‌ست. عملکرد بگ فیلتر ساده و مشخص است و تاثیرش در تهویه هوا، انکار ناپذیر؛ ولی همین سیستم ساده و تاثیرگذار برای کارایی مناسب به برخی محصولات جانبی و ضروری نیز نیاز دارد. سبد بگ فیلتر که به آن قفس بگ فیلتر نیز می‌گویند، یکی از همان محصولات ضروری در غبارگیر کیسه‌ای است. این محصول از کیسه غبارگیر محافظت و پشتیبانی می‌‌کند و در اصل، تکمیل‌کننده فرایند غبارگیری محسوب می‌شود. برای آشنایی با ویژگی‌های سبد بگ فیلتر و نحوه عملکردش، این نوشتار را تا انتها بخوانید.

سبد بگ فیلتر تولیدی گروه مهندسین مکانیک کبیر برابر با آخرین استانداردهای کیفی مطابق با سفارش مشتری و در سایزها ، ظرفیت ها و اشکال مختلف طراحی و تولید می گردد .

سبد بگ فیلتر
سازنده سبد بگ فیلتر

 مشخصات سبد بگ فیلتر

همانطور که مشخص شد، سبد بگ فیلتر از ادواتی‌ است که استفاده از آن در کنار کیسه هوا، ضرورت دارد. این سبدها معمولا از جنس فولاد ضدزنگ یا فولاد کربنی، استیل، فولاد با پوشش مس و گالوانیزه ساخته می‌شوند و بعد از مرحله ساخت، برای مقاوم سازی بیشتر با روکش گالوانیزه، سیلیکون، پی‌وی‌سی و یا اپوکسی، سطح آن را می‌پوشانند. بدنه مخروطی شکل سبدها از اتصال سیم‌های افقی و عمودی به یکدیگر، ایجاد می‌شود. سیم‌ها معمولا در فاصله‌های ۱۵ سانتی‌متری و به‌صورت گیره‌ای، چنگالی و یا صفحه‌ای و با متد جوشکاری ذوب داغ بهم متصل می‌شوند.

قطر سبدها ۱۰ تا ۱۶ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود و ارتفاع‌شان ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر. این اندازه‌ها بستگی به ابعاد بگ فیلتر و فضای مورد نظر دارند. دهانه سبدها باز است و انتهای آنها بسته. شکل بدنه سبدها معمولا دایره است ولی انواع بیضی و پاکتی آن نیز تولید می‌شود. برای محیط‌های بسیار مرطوب و شیمیایی، استفاده از سبدهای فولاد ضدزنگ یا گاوانیزه توصیه می‌شود.

سبد بگ فیلتر
سازنده انواع سبد فیلتر

انواع سبد بگ فیلتر

سبد بگ فیلتر از اتصال سیم‌های فلزی به دو صورت یک تکه و دو تکه ساخته می‌شود. سبدهای یک تکه که در کارخانجات و تولیدی‌‌ها و بطورکلی فضاهای بزرگ استفاده می‌شوند، در یک نقطه مشخص قرار گرفته و جابجا نمی‌شوند. سبدهای دو تکه، قابلیت جابجایی دارند و برای فضاهای کوچک‌تر، گزینه بهتری هستند. دو بخش این سبدها به‌ خوبی بهم چفت می‌شود تا در عملکرد دستگاه غبارگیر اختلالی ایجاد نشود.

 • در یک تقسیم‌بندی دیگر، سبدها را براساس فلز بکار رفته در ساخت‌شان، تفکیک می‌کنند. طبق این تقسیم‌بندی انواع سبدها شامل:
 1.  سبدهای گالوانیزه: در این سبدها سطح فلز مورد استفاده در ساخت سبد را با فلز روی می‌پوشانند تا احتمال خوردگی آن به حداقل برسد و طول عمر سبد فلزی افزایش پیدا کند.
 2.  سبدهای استنلس استیل: استنلس استیل نوعی فلز بسیار مقاوم در برابر خوردگی‌های مختلف و رطوبت محیط است. سبدهایی که قرار است غبارگیرشان در محیطی مرطوب، نصب شوند، توصیه می‌شود که از جنس استنلس استیل باشند تا محافظت بیشتری از دستگاه شود.
 3.  سبدهای رنگ شده: برای محافظت از سبد در محیط‌هایی که یا رطوبت بالا دارند یا فعل‌ ‌وانفعالات شیمیایی زیاد، برای کاهش احتمال زنگ‌زدگی فلز، سطح آن را با رنگ زدن می‌پوشانند و به افزایش طول عمر فلز کمک می‌کنند.
 • در تقسیم‌بندی سبدهای بگ فیلتر براساس شکل و ظاهرشان، انواع سبدهای استار، گرد، تخت و مدل عنکبوتی را داریم. در این میان، پرکاربردترین نوع سبدها، سبد گرد است. انتخاب سبد بگ فیلتر براساس شرایط آب‌وهوایی، محل قرار گرفتن سیستم غبارگیر و میزان کارآیی آن، انجام می‌شود.
سبد بگ فیلتر
انواع سبد بگ فیلتر

انواع آبکاری سبد بگ فیلتر

برای افزایش مقاومت فلز سبدها و محافظت از آنها در برابر عوامل محیطی خورنده که منجر به فرسودگی و پوسیدگی فلز می‌شوند و از این طریق به سیستم فیلتراسیون آسیب وارد می‌کنند، آنها را آبکاری می‌کنند. آبکاری سبدها به دو روش انجام می‌شود.

 •  گالونیزه سرد که در آن معمولا از فلز روی برای آبکاری استفاده می‌کنند زیرا این فلز در برابر عوامل آسیب‌زا مقاومت بالایی دارد‌ برای نتیجه‌گیری بهتر و مقاومت بیشتر، سطح روی را نیز با یک لایه کرومات می‌پوشانند. با این کار محافظت از فلز در برابر اکسیداسیون چندین برابر بیشتر می‌شود.
 •  الکتروستاتیک که حاصل ترکیب رنگ پودری رزین با رنگ معمولی است. به‌این‌ترتیب که پودر رزین را با رنگ دلخواه ترکیب کرده و با رنگ‌پاش روی سطح فلز می‌زنند. سپس آنرا داخل کوره قرار می‌دهند تا رنگ پخته شود. بعد از سرد شدن، رنگ الکتروستاتیک مانند لایق عایق عمل می‌کند و مقاومت فلز را بالا می‌برد. این روش کاربرد بیشتری دارد و بخاطر تنوع رنگی، مشتری می‌تواند برطبق سلیقه‌اش، سبد موردنظر خود را انتخاب کند.

کاربرد سبد بگ فیلتر

 سبدهای بگ فیلتر با هدف حذف آلاینده‌های محیطی و گردوغبار موجود در هوا به همراه سیستم غبارگیر بکار می‌روند‌؛ بنابراین استفاده از آنها در محیط‌هایی که بیشترین میزان آلودگی هوا را دارند، بسیار ضروری است. بطورکلی، سیستم غبار‌گیر که سبدهای بگ فیلتر بخشی از این سیستم محسوب می‌شوند در صنایع بزرگی مانند صنایع: تولید گچ و سیمان، فولادسازی، تولید کاغذ، تولید مواد غذایی، ساخت محصولات شیمیایی، تولید مواد دارویی، صنعت معدن، تولید انواع پلاستیک و تولید زغال‌سنگ کاربرد دارند. علاوه بر کارخانه‌های بزرگ، از انواع غبارگیرهای کوچکتر در تولیدی‌ها نیز استفاده می‌شود.

سبد بگ فیلتر
سازنده سبد بگ فیلتر

مزایای استفاده از سبد بگ فیلتر

با توجه به نقش محافظتی سبدها از کیسه‌های غبارگیر، مهمترین مزیت‌شان کمک به عملکرد مناسب سیستم غبارگیر است. درواقع استفاده از این محصول در بگ فیلتر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است. علاوه برآن، این محصول:

 •  با مقاومت در برابر خوردگی‌ها در محیط‌هایی که با مواد شیمیایی سروکار دارند و مقاومت دربرابر زنگ‌زدگی در محیط‌های مرطوب، می‌تواند بدون نیز به تعویض یا تعمیر مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد.
 •  عمر محصول و کارآیی آن با توجه به عایق‌کاری‌های انجام شده، بالاست و به این ترتیب از هزینه‌های جانبی کم می‌کند.
 •  این محصول از ساییدگی، پارگی وو آسیب‌دیدگی کیسه فیلتر و جمع شدن گوشه‌های آن جلوگیری می‌کند و نقش سپر دفاعی کیسه را ایفا می‌کند. پیچ‌وتاب‌های کیسه هوا بدون وجود سبد، به مرور زمان منجر به فرسودگی و پارگی آن می‌شود. سبد بگ فیلتر کیسه را در یک حالت استاندارد در خود جای می‌دهد.
 •  نگهداری و نصب آن آسان است. سبدهای بگ فیلتر به راحتی در دستگاه غبارگیر قرار می‌گیرند و هزینه‌های نگهداری‌شان نزدیک به صفر است. در ضمن بسیار سبک هستند و بخشی از نصب آسان‌شان نیز به این عامل مربوط است.
 •  تنوع بالایی در مدل و رنگ بندی دارند که دست مشتری را به هنگام سفارش باز می‌گذارد.
سبد بگ فیلتر
سازنده سبد نگهدارنده قیلتر

سبد بگ فیلتر

خرید سبد بگ فیلتر

معایب سبد بگ فیلتر

درواقع سبد بگ فیلتر با توجه به عملکرد مفید و خوبی که دارد، ایراد و نقصی بر آن وارد نیست مگر آنکه مصرف‌کننده به هنگام خرید، شرایط محیطی خود را در نظر نگرفته باشد و سبد مناسبی انتخاب نکرده باشد. در این حالت ممکن است سبد دچار زنگ‌زدگی و یا خوردگی شود. بنابراین علاوه بر این نکته، گاهی اوقات اطراف سبد را چک کنید تا اگر بخشی از فلز آن آسیب دیده باشد، قبل از شدت یافتن، آن را تعمیر نمایید.

معمولا در ساخت سبد بگ فیلتر از مواد اولیه مرغوب استفاده می‌شود و می‌توان با اطمینان گفت که این محصول، طول عمر بالایی دارد. با این حال به هنگام خرید و سفارش، نکات ذکر شده در این نوشتار را به خاطر داشته باشید تا با توجه به کاربرد، اندازه محیط و طرح موردنظرتان، خرید مناسبی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button