بگ فیلتر

بگ فیلتر

گروه مهندسین مکانیک کبیر در زمینه طراحی و فروش بگ فیلتر با ظرفیت های مختلف با استاندارد روز دنیا همراه با بالاترین سطح کیفیت فعالیت مینماید جهت سفارش و یا استعلام قیمت بگ فیلتر Bag Filter با شماره 09122803642 تماس حاصل فرمایید .

بگ فیلتر

گروه مهندسین مکانیک کبیر در زمینه طراحی و فروش بگ فیلتر با ظرفیت های مختلف با استاندارد روز دنیا همراه با بالاترین سطح کیفیت فعالیت مینماید جهت سفارش و یا استعلام قیمت بگ فیلتر Bag Filter با شماره 09122803642 تماس حاصل فرمایید . تجهیزات غبارگیرصنعتی مجموعه ماشین آلاتی هستند که به منظور جداسازی ذرات آلاینده از محیط کار و بازیابی محصولات با ارزش مورد استفاده قرار می گیرند.غبارگیر ها علاوه بر افزایش کیفیت هوای کارخانه موجب جلوگیری از اتلاف محصول می شوند.ضرورت استفاده از یک واحد غبارگیری در اکثر کارخانجات چنان است که نبود چنین سیستمی در خط تولید غیر ممکن به نظر می رسد.سیستم های غبارگیر در شکل های مختلف طراحی و ساخته می شوند که از مهم ترین این انواع می توان به بگ فیلتر یا فیلتر کیسه ای اشاره کرد

مقدمه

توسعه صنعتی وپیشرفت تکنولوژی دستاوردهای متنوعی را به زندگی انسان ارائه نموده است. در روند پیشرفت واجرائ برنامه های توسعه صنعتی پس ماندهایی به شکل ترکیباتی نا خواسته واغلب زیان آور به محیط رها میشوند به گونه ای که اثرات من فی بسیاری بر محیط زیست می گذارند. پدیده آلودگی هوا نیز یکی از ره آوردهای توسعه صنعتی است که با افزایش جمعیت و گسترش شهر نشینی و مصرف  بیشتر سوخت های فسیلی بر شدت آن هر روز افزوده می شود.

تجهیزات بگ فیلتر گروه مهندسین مکانیک کبیر برابر با آخرین استانداردهای کیفی مطابق با سفارش مشتری و در سایزها ، ظرفیت ها و اشکال مختلف طراحی و تولید می گردد.

بگ فیلتر

آلودگی هوا

آلودگی هوا عبارت است از وجودهر نوع ماده گازی , بخار ,مایع ,جامد و یا ترکیبی از آنها  در هوا که بسته به منشاء تولید,ماهیت,غظت ومدت زمان حضور در آتمسفر بتواند مستقیم یا غیر مستقیم بر سلامتی وبهداشت انسان وحیوان یا گیاهان تاثیر نامطلوب گذاشته ویا اجسام وساختمانها ویادارائیها را تخریب نماید.

فیلتراسیون در صنعت

 فیلتراسیون در صنعت به معنی جدا سازی ذرات معلق در هوا وزدودن آلودگی از هوا می باشد . برقراري سيستمي است كه به وسيله آن ذرات آلاينده شامل گرد و غبار،‌بخارات، دود و گازهاي شيميايي از طريق تأمين هواي پاك و يا تخليه هواي آلوده از محيط كار خارج شده و از تماس كارگران با مواد خطرناك در مقدار بيش از حد مجاز جلوگيري نمايد.

اهداف كلی فیلتراسیون 

 1. کاهش و كنترل آلوده كننده ها و رساندن آنها به سطحي پايين تر از حد انفجار و يا اشتعال (LEL)
 2. كاهش آلاينده ها و رساندن آنها به ميزان استاندارد محیط زیست TLV

 بگ فیلتر غبارگیر

غبارگیرها

انواع مختلفی از غبار گیرها و فیلترها وجود دارد. ولی کلیه آ نها دارای یک ترکیب اصلی هستند که با طراحی آن ها متناسب است. غبار گیرها نه تنها بایستی طوری طراحی شوند که با کار آیی پیش بینی شده عمل کنند، بلکه بایستی دارای سیستم جمع آوری و تخلیه نهایی نیز باشند. بطور کیه گردوغبار متراکم شده در آن ها فشار اضافی به سیستم وارد نکند در حالتی که از فیلترهای پارچه ای استفاده می شود ، این مسئله به روش تمیز کردن فیلتر و خارج کردن گردوغبار از فیلترها، بستگی دارد و هنگام استفاده از غبار گیرهای تر، به سیستم تخلیه خودکار لجن و تهیه و ذخیره کردن آب بستگی دارد.

انتخاب روش مناسب غبارگیری 

انتخاب روش مناسب غبارگیری به پارامترهای مختلفی از جمله اندازه ذرات ,حجم گاز غبار آلود,درجه حرارت گازمیزان خورندگی گاز(اسیدی یا قلیایی),میزان رطوبت گازمیزان چسبندگی مواد,راندمان دستگاه وهزینه سرمایه گذاری اولیه وهزینه تعمیرات ونگهداری دستگاه بستگی دارد.

روشهای غبار گیری در صنعت 

الف ) سیکلون های غبار گیر .............................Cyclone               

ب ) فیلترهای کیسه ای .................................Bag Filter

ج) الکترو فیلتر..............................Static Precipitator

د) فیلترهای هیبرید............................... Hybbrid Filter

 الف) سیکلون های غبارگیر Cyclone

جمع آورنده های سیکلونی دستگاههایی برای پاکسازی گازها از ذرات معلق هستند با به کار گیری نیروی سانتریفوژی توسط به چرخش در آوردن جریان گاز ، ذرات معلق ( اعم از جامد یا مایع ) از جریان گاز جدا می شود . این جداکننده ها میتوانند یک دستگاه حجیم و بزرگ یا تعدادی محفظه های لوله ای شکل کوچک باشند که به صورت سری یا موازی قرار می گیرند . وقتی واحد های جدا کننده به صورت سری قرار میگیرند بازدهی حذف ذرات افزایش می یابد و اگر به صورت موازی قرار گیرند حجم گاز عبوری بیشتر خواهد شد . در این نوع دستگاههای کنترل ، نیروی سانتریفوژ مربوط به سرعت چرخش زیاد ذرات را به دیواره خارجی سیکلون پرتاب نموده و ذرات از دیوار به سمت مخروط پایین هدایت شده و وارد قیف انتهایی میگردند سیکلونها برای حذف ذرات 10 میکرومتری یا بالاتر بکار میروند و در مجموع سیکلونها به ندرت بازدهی بیش از 90 درصد دارند مگر اینکه اندازه ذرات بیش از 25 میکرومتر یا بیشتر باشند . البته سیکلونهایی با بازدهی بالا برای گرفتن ذرات تا 5 میکرومتر هم وجود دارد .

داست کالکتور

ب) غبارگیر فیلتر کیسه ای

بگ فیلتر چیست ؟ 

 غبارگیر فیلتر کیسه ای با چند روش می تواند انجام شود؟

روش های مختلفی به منظور فیلتراسیون فیلتر کیسه ای وجود دارد که هر کدام از آن ها عملکرد ویژه و منحصر به فردی را از خود نشان می دهند. به طور معمول سه روش مختلف برای عملیات فیلتراسیون مورد استفاده قرار می گیرد. این سه روش به صورت زیر می باشند :

 1. بگ هاوس لرزاننده مکانیکی (Mechanical Shaking)
 2. بگ فیلتر هوای معکوس (Reverse Air)
 3. بگ فیلتر پالس جت (Pulse Jet)

 1. بگ هاوس لرزاننده مکانیکی (Mechanical Shaking)

یکی از روش هایی که می توان از آن به عنوان فیلتراسیون استفاده نمود، لرزاننده مکانیکی است. برای این روش نسبتا فضای زیادی نیاز است. عموما فیلترهای کیسه ای به صورت استوانه ای طراحی و تولید می شوند. برای به انجام رساندن این عملیات در ابتدا فیلترهای کیسه ای به یک صفحه ای که از ویژگی متحرک بودن بهره مند است، متصل می شود. متحرک بودن این صفحه به دلیل وجود یک موتور قوی در آن است. هنگامی که فیلترها به یک صفحه متحرک اتصال پیدا می کنند، به طور مداوم تکان می خورند. با این تکان ها و لرزش های مداوم باعث می شوند که تمامی گرد و غبار موجود در کیسه ها از آن ها خروج پیدا کنند.نکته ای که در مورد این روش وجود دارد این است که نسبت هواگذر پارچه ای که در این کیسه فیلتر بگ فیلتر قرار دارد، از میزان بسیار پایینی برخوردار است. به منظور جبران نمودن این کمبود نیاز است که فیلترهای کیسه ای بیشتری تهیه شود. به همین دلیل است که فضای بیشتری باید برای فیلتراسیون به استفاده از روش لرزاننده مکانیکی در نظر گرفته شود.

2. بگ فیلتر هوای معکوس (Reverse Air)

روش هوای معکوس دارای عملکرد متفاوت با روش قبلی یعنی لرزاننده مکانیکی است و تنها وجه تمایزی که می توان بین آن دو پیدا کرد این است که هر دو نیازمند فضای زیادی برای تکمیل فرآیند خود هستند. در بگ فیلتر های هوای معکوس یک صفحه فلزی نیاز است که تا انتهای فیلترهای کیسه ای به راحتی بتوانند به صفحه ذکرشده اتصال پیدا کنند. یکی دیگر از بخش های این کیسه ها باید به بگ فیلتر متصل شود. نوع اتصال به گونه ای است که فیلترهای کیسه ای به صورت معلق به عملکرد خود ادامه می دهند.کیسه فیلتر بگ فیلتر در هوای معکوس از قسمت های متفاوتی تشکیل شده است. این قسمت های مجزا به منظور بهره مندی از چندین عملکرد پیوسته می باشد. این عملکردها به خوبی نقش خود را در فرآیند فیلتراسیون نشان می دهند.

3. بگ فیلتر جت پالس  Pulse Jet Bag Filter

آلودگی هوا یکی از موضوعات قابل تامل این روزها می باشد که مستلزم توجه زیادی است. زیرا گسترش آن خطرات غیر قابل بازگشتی را نه تنها بر روی افراد بلکه بر روی محیط زیست دارد. از این رو تمهیداتی برای کاهش آن شده است. یکی از کارهایی که در راستای کاهش آلودگی می توان انجام داد ، استفاده از بگ فیلتر است که این روزها محبوبیت بالایی را در صنعت های مختلف کسب کرده است . یکی دیگر از تجهیزاتی که به‌صورت گسترده جهت غبارزدائی هوا در صنایع سیمان استفاده می‌شود، بگ‌ فیلترها می‌باشند. این نوع از فیلترها دارای بازدهی غبارگیی بالا می‌باشند که با توجه به نوع غبار تا میزان ۹۹.۹% بازدهی دارند. عاملی که کاربرد آن را محدود می‌کند. دمای گاز ورودی به آن می‌باشد. با پیشرفت‌های جدید در تهیه الیاف کیسه‌های آن دامنه استفاده از آنها وسیع‌تر شده است. بگ فیلتر عملکردهای مختلفی را از خود در راستای کنترل آلودگی نشان می دهد. همچنین انتقال ذرات آلاینده را با راندمان و بازده بالا انجام می دهد . با استفاده از مصنوعات نساجی جدید کیسه‌ها تحمل دمای بالاتر از ۲۰۰ درجه سانی‌گراد را دارند .

بگ فیلتر جت پالس از دیگر روش هایی می باشد که برای فیلتراسیون در کیسه فیلتر بگ فیلتر به کار می رود. عملکرد این روش بدین صورت است که در ابتدا به چندین فیلتر کیسه ای نیاز است. سپس هر کدام از آن ها به صورت جداگانه و مجزا به قفس هایی که از جنس فلز هستند، متصل می شوند. غبار گیر کیسه ای و یا همان کیسه فیلتر بگ فیلتر دارای یک محفظه ای در قسمت پایینی و انتهایی خود می باشد. با استفاده از روش پالس جت، هوای آلوده و ذرات آلاینده از این محفظه به داخل ورود پیدا می کنند و سپس این غبارها در فیلترهای کیسه ای توسط قسمت سطحی آن به دام می افتند. سپس هوایی که تصفیه می شود، از محفظه ای که در بالای بگ فیلترها تعبیه شده اند، خارج می گردند. از نکات مهمی که در این روش فیلتراسیون وجود دارد این است که هوای مملو از گرد و غبار  باید از فیلترهای کیسه ای تمیز گردند. به همین منظور می توان از پالس جت هوای فشرده نهایت بهره را برد. عوامل زیر در کاربرد بگ فیلترها نقش اساسی بازی می‌کند :

 • جنس کیسه‌های مورد استفاده
 • منطقه غبار زدائی
 • ساختار و شکل کیسه‌ها
 • نوع سیستم غبارتکانی از کیسه‌ها

سیکلون های غبارگیر چیست و چه کاربردی دارد ؟

مورد آخر ما را به سمت سیستم‌های غبارگیر مبتنی بر پالس هدایت می‌کند. در این نوع از بگ فیلترها با تزریق پالسی از هوای فشرده در مدت زمان کوتاهی (تقریباً ۱-۰ ثانیه) غبارتکانی کیسه‌ها انجام می‌گیرد. این نوع از فیلترها به صورت گسترده در قسمت‌های مختلف صنایع سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بگ فیلتر جت پالس

بگ فیلتر از چه اجزایی تشکیل شده است؟

بگ فیلتر تشکیل شده از اجزای مختلفی است که هر کدام از آن ها نقش متفاوتی را ایفا می کنند تا این بگ فیلتر به راندمان بالای خود دست یابد . اجزای بگ فیلتر به شرح زیر می باشد :

 • بدنه : محفظه‌ای به شکل مکعب مستطیل و یا استوانه‌ای در کنار آن قیف و پایه‌های فلزی هستند.
 • سبد فلزی فیلتر : برای نگهداری کیسه‌ها از این قطعات استفاده می‌شود.
 • کیسه‌ فیلتر: برای تصفیه هوا و جدا کردن غبار از کیسه‌هایی به جنس پلی پروپیلن، پلی استر، پن، فایبر گلاس و غیره استفاده می‌شود.
 • ونتوری : برای بالا بردن تاثیر جت پالس از آن بهره می‌برند.
 • کمپرسور : برای فراهم کردن هوای فشرده جهت استفاده از آن در داخل کیسه‌ها و پاک‌سازی آلاینده‌ها
 • مخزن هوای فشرده : برای نگهداری هوای فشرده که شیر برقی ها روی آن نصب می شوند .
 • شیر برقی : برای باز و بسته شدن اتوماتیک هوای فشرده بهره برده می‌شود.
 • فن مکنده : برای هدایت کردن هوا و غبار به داخل سیستم از آن استفاده می‌شود.
 • روتاری ولو (شیر دوار) یا ایر لاک : به جهت خروج غبار از قیف فیلتر بگ و پیشگیری از ورود هوا به قیف

بگ فیلتر

وظیفه بخش ورودی، کاهش سرعت گاز است و به ذرات درشت مجال سقوط آزاد به هاپرهای زیر فیلتر را می‌دهد و باعث توزیع یکنواخت گاز حامل ذرات ریز غبار بین کیسه‌ها می‌شود. توزیع گاز باعث می‌شود که جریان گاز روی کیسه‌ها، سایش بیش از حد ایجاد نکند. گاز حامل غبار به طرف کیسه‌ها رفته و از آنجا وارد محفظه هوای تمیزکننده می‌شود و سپس توسط فن مکنده به دودکش ارسال می‌شود. در همان زمان که عمل فوق به‌طور مستمر انجام می‌شود، هوای پالس از طریق شیرهای جت پالس ( شیر برقی ) و نازل‌ها توسط تابلوی برنامه‌ریزی‌شده الکترونیکی به‌طور دوره‌ای به داخل کیسه‌ها به‌طور لحظه‌ای دمیده می‌شود و باعث جدا شدن کیک غبار از سطح خارجی کیسه‌ها می‌گردد. مواد جداشده وارد هاپرها شده و از آنجا توسط سیستم‌های انتقال(روتاری ولو Rotary Valve ) به بیرون بگ فیلتر هدایت می‌شود. پالس هوای فشرده که باعث تمیز شدن کیسه‌ فیلترها می‌شود در مقایسه با چکش‌های ضربه‌زن الکترودهای مثبت و منفی در الکتروفیلترها، با توجه به حجم تجهیزات مربوطه از قبیل موتور گیریکس‌ها، آویزگاه‌ها، سندان‌های مثبت و منفی، استهلاکی نداشته و به تعمیرات و تنظیمات مکانیکی طاقت‌فرسا نیازی ندارد. در استفاده از بگ فیلترها در غبارگیری گازهای حاصل از احتراق و پخت کلینکر مسئله مهمی که بایستی مدنظر قرار گیرد میزان مقاومت کیسه‌های فیلتر در برابر گازهای با درجه حررات بالا می‌باشد. با تغییرات تکنولوژی تولید کلینکر استفاده از بگ فیلترها دستخوش تغییر قرار گرفته‌اند، که آخرین آنها پائین آوردن دمای گازهای خروجی به دمای کمتر از 100 درجه سانتیگراد می‌باشد. استفاده از بگ فیلترها باعث غبارزدائی گازها تا ۱۰ میلی‌گرم بر مترمکعب می‌شود.

کاربری مناسب و بازدهی بالای بگ فیلترها به انتخاب درست فیلتر و رعایت اصول طراحی بگ فیلتر ، نصب صحیح تجهیزات و استفاده از آن بستگی دارد.

مهمترین مزایای استفاده از بگ فیلترهای جت پالس چیست ؟

 1. بازده کاربری بالا
 2. هزینه‌های کاربری پائین
 3. مقاومت در برابر گازهای قابل اشتعال، ذرات غبار قابل انفجار و ..
 4. کاربری آسان
 5. دوام و ماندگاری زیاد کیسه‌ها

معایب بگ فیلترهای جت پالس چیست ؟ 

 1. مقاومت بالا در برابر جریان گاز (۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پاسکال).
 2. بازدهی کم در مقابل گازهای مرطوب
 3. محدودیت درجه حرارت گازهای ورودی به‌ دلیل جنس کیسه‌ فیلتر ها

عملکرد ضعیف فیلترها معمولاً ناشی از چه عواملی می‌باشد ؟

 1. نصب نادرست تجهیزات (پیکربندی غلط سیستم مکش، اشکال در سیستم غبارتکانی از کیسه‌ها، نصب نادرست کیسه‌ها و ...)
 2. انتخاب نادرست فیلتر (پائین بودن ظرفیت فیلتر نسبت به ناحیه غبارگیری).
 3. استفاده از کیسه‌های با جنس نامناسب
 4. رطوبت بالای گاز ورودی

چه زمانی عملکرد فیلترهای کیسه‌ای ضعیف می‌شود؟

 • در صورت نصب نادرست تجهیزات اعم از: پیکربندی اشتباه سیستم مکش، وجود ایراد در سیستم غبار زدایی از کیسه و نصب ناصحیح کیسه‌ها.
 • در خرید و انتخاب فیلترها توجه کافی صورت نگرفته: ظرفیت فیلتر به نسبت محیط مورد نظر پایین‌تر است.
 • جنس کیسه‌ها مناسب نبوده و از کیفیت لازم برخوردار نیست.
 • اگر رطوبت گاز ورودی به فیلترهای کیسه‌ای بالا باشد به آن‌ آسیب زده و باعث پارگی آن می‌شود.

بگ فیلتر دارای چه عملکردی است؟

بگ فیلتر دارای غبارگیرهای کیسه ای هستند. به صورتی که علمکرد اصلی این کیسه ها با استفاده از غبارگیرها است. فیلترهای کیسه ای از یک قسمت سطحی تشکیل شده است که این سطح حاوی تعدادی مخروط های کوچک می باشد.  این مخروط ها نیز یک عملکرد ویژه را در بگ فیلترها ایفا می کنند. حال عملکرد بگ فیلتر بدین صورت است که در ابتدا هوایی که حاوی ذرات آلاینده متعددی هستند راه خود را به این کیسه های فیلتری باز می کنند. سپس به مسیر خود با وارد شدن به سطح کیسه فیلتر ادامه می دهد. سپس مخروط های کوچک با عملکردی که از خود نشان می دهند اجازه ادامه مسیر و خروج را به ذرات آلاینده نمی دهد. با این عملکرد ذرات موجود که در داخل کیسه ها گیر افتاده اند نمی توانند راه خروجی داشته باشند در نتیجه بر سطح این کیسه ها لایه ای از ذرات قرار می گیرند. به همین ترتیب به علت عدم وجود فضا، هوا نمی تواند به داخل فیلتر کیسه ای عبور کند. با وجود این شرایط سیستم تمیزکننده وارد عمل می شود. این سیستم به دو صورت آنلاین و آفلاین می تواند اثربخشی خود را اعمال کند. با درگیر شدن سیستم تمیز کننده به ادامه عملیات، برای فرآیند فیلتراسیون، این ابزار را آماده می کند.

نقشه بگ فیلتر

بگ فیلتر دارای از چه مکانیزم هایی تشکیل شده است؟

بگ فیلتر به منظور جمع آوری ذرات درون خود، از مکانیزم های مختلفی تشکیل شده است. مکانیزم های موجود در غبارگیرهای کیسه ای به صورت زیر هستند:

 • اینرسی ذرات
 • خاصیت انتشار ذرات
 • حرکت براونی ذرات
 • خاصیت الکترواستاتیکی ذرات

با استفاده از چهار مکانیزم فوق فرآیند فیلتراسیون به خوبی و با بازده و راندمان بالا اتفاق خواهد افتاد.

بگ فیلتر در چه صنایعی کاربرد دارد؟

کیسه فیلتر بگ فیلتر که با نام هایی همچون غبارگیر کیسه ای و غبارگیر خشک نیز شناخته شده است، در صنعت های مختلفی کاربرد ویژه ای را دارد. مواردی همچون کارخانجات سیمان سازی، کوره های ذوب فلزات، ذوب آهن، ریخته گری و صنایعی همچون غذایی و دارویی از مواردی است که می تواند عملکرد منحصر به فرد بگ فیلتر را در آن ها مشاهده نمود. موارد ذکرشده تنها بخشی از کاربردهای غبارگیر کیسه ای هستند و گستردگی بیشتری را به خود اختصاص داده است. کیسه فیلتر بگ فیلتر بهترین کارکرد خود را در صنایع ذکرشده نشان می دهد و با راندمان بالا به فرآیندهای خود ادامه می دهد تا بازده کاری بتواند درصد بالایی را به خود اختصاص بدهد.

در چه زمانی باید شروع به تعویض کیسه فیلتر بگ فیلتر کرد؟

کیسه فیلتر بگ فیلتر همانند دیگر موارد مشابه خود نیازمند تعویض کردن می باشند. نکته ای بسیار حائز اهمیت است زمان مناسب برای تعویض آن می باشد. زیرا اگر فیلتر کیسه ای بگ فیلتر در زمان سریع تر از خود تعویض شود، مشکلات هزینه ای را به ارمغان خواهد داشت. زیرا اگر هنوز ظرفیتی در این کیسه ها وجود داشته باشد، با عوض کردن زود به هنگام آن جز هزینه های غیرضروری چیزی برای شما به وجود نخواهد آمد. همچنین اگر کیسه فیلتر بگ فیلتر در زمانی دیرتر از موعود خود تعویض شوند، با مشکلات بسیار شدید و جدی تر روبه رو خواهد شد. این خطرات علاوه بر تاثیرگذاری بر روی سلامتی با افزایش هزینه ها رو به رو خواهد بود.اگر یک بگ فیلتر به موقع تعویض نشود، باعث انتشار آلاینده های خطرناکی در هوا خواهد شد که بر روی سلامتی افرادی که با آن در تماس هستند، تاثیر خواهند گذاشت. همچنین با مرور زمان تمامی منافذ فیلترهای کیسه ای مسدود خواهند شد. با گرفتگی هزینه ها مشکلات هزینه ای بالایی به وجود می آید. همچنین فشارهایی نامحدودی بر روی اجزایی همچون فن و موتور الکتریکی اعمال خواهد شد که نتیجه آن افزایش دما است.

محاسبات طراحی فن سانتریفیوژ چگونه است ؟

کیسه فیلتر بگ فیلتر چه انواعی دارد؟

کیسه فیلتر بگ فیلتر به علت کاربردهای فراوانی که دارند، دارای انواع مختلفی می باشند که به صورت زیر هستند :

 • فیلتر پلی استر 
 • فیلتر پلی پروپیلن 
 • فیلتر نومکس 
 • فیلتر پلی آمید 
 •  فیلتر آکریلیک
 • فیلتر تفلونی
 • فیلتر فایبر گلس
 • فیلتر نایلونی

هر کدام از فیلترهای کیسه ای که در بالا ذکر گردیده است، داری ویژگی های به خصوصی هستند که در قسمت محصولات کیسه فیلتر بگ فیلتر به صورت مختصر به هر کدام از آن ها پرداخت شده است .

 ج) الکترو فیلتر Electero Static Precipitator 

فیلتر الکتریکی از مجموعه‌ای از صفحات جمع کننده و الکترودهای تخلیه تشکیل یافته است که به‌ صورت ردیف‌های یک در میان و با فاصله مشخص 200 میلیمتر از بالا آویزان شده‌اند. الکترودهای تخلیه به ولتاژ یکسو شده (DC) بالا نزدیکی فشار قوی با پلاریته منفی و صفحات جمع کننده به‌بار مثبت (عملاً به زمین) وصل می‌شوند. در ولتاژهای DC بالا در نزدیکی الکترودهای منفی تخلیه کرونا (corona) اتفاق می‌افتد. گاز به همراه ذرات غبار به‌طور افقی از بین صفحات جمع کننده و الکترودهای تخلیه عبور می‌کند. مولکول‌های گاز یونیزه شده (با بار منفی) طی حرکت به سمت صفحات جمع کننده ذرات در حال عبور را باردار می‌کند میدان الکتریکی ذرات به سمت صفحات جمع کننده می‌کشاند (و روی این صفحات می‌نشاند) با ارتعاش ناشی از ضربت چکش مواد از روی صفحات جدا و وارد قیف شده و به‌وسیله نقاله زیر قیف از فیلتر خارج می‌شود. در داخل الکتروفیلتر سطح مقطع عبور جریان گاز نسبتاً زیاد و در نتیجه سرعت عبور گاز کم می‌باشد و به این جهت افت فشار دو سر یک فیلتر کم ( حدود mbar ۲.۵ ) می‌باشد که این مورد یکی از نکات مثبت فیلترهای الکتریکی است.

پارامترهای مهم فرآیندی که بر راندمان الکتروفیلترها اثر دارند عبارتند از: دبی حجمی گاز، دما و رطوبت.

دبی حجمی گاز(Q : M^۳/H) و سرعت گاز (V : M/S) با توجه به‌طول فیلدهای الکتریکی، زمان ماندگاری ذرات در فیلتر و در نتیجه میزان جذب آنها را تعیین می‌کند. دما و رطوبت اثر قابل توجهی بر مقاومت الکتریک ذرات دارند و در نتیجه از مهمترین عوامل مؤثر بر راندمان الکتروفیلتر می‌باشند. در واقع تأثیر دبی حجمی گاز، دما و رطوبت با راندمان الکتروفیلتر و در نتیجه غبار خروجی (emission) نقطه ضعف اساسی فیلترهای الکتریکی را به‌وجود آورده است. کنترل دما و رطوبت (کاهش دما و افزایش رطوبت) در صنعت سیمان توسط برج خنک‌کن انجام می‌شود و به همین جهت عمل‌کرد الکتروفیلتر تحت تأثیر برج خنک‌کن می‌باشد .سازنده بگ فیلتر

د) فیلتر هیبرید Hybridfilter

دریک فیلتر هیبرید از دو روش غبارگیری استفاده می‌شود :

 1. جذب غبار با استفاده از نیروی الکترو استاتیکی در فیلد الکتریکی
 2. جداسازی غبار با استفاده از پارچه فیلتر در قسمت کیسه‌ای فیلتر هیبرید با بهره‌گیری از مزایای دو روش غبارگیری، در واقع یک سینرژی بین دو عمل‌کرد فوق به‌وجود می‌آورد که نتایج بسیار ارزشمندی دارد که در ذیل توضیح داده می‌شود :

فیلتر هیبرید از یک بخش الکتریکی و یک بخش کیسه‌ای جدا و پشت سر هم که هر دو در یک محفظه قرار دارند، تشکیل یافته است. بخش الکتریکی مشابه یک فیلد الکتریکی الکترفیلتر است بخش کیسه از مجموعه‌ای از کیسه‌ها تشکیل شده است که تقریباً مشابه یک فیلتر کیسه‌ای می‌باشد. جریان گاز ابتدا وارد قسمت الکتریکی می‌شود و تحت تأثیر میدان الکترواستاتیکی حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد غبار جذب صفحات می‌شود. ذرات غبار باقی‌مانده که بخش کیسه‌ای وارد شده و روی سطح کیسه می‌نشینند. این ذرات باردار روی کیسه‌ها یک لایه غبار با فضای متخلخل به‌وجود می‌آورند که عبور گاز از بین لایه غبار را تسهیل می‌نماید. این امر باعث می‌شود علی‌رغم بزرگتر بودن سرعت عبور گاز از پارچه در فیلترهای هیبرید نسبت به فیلتر کیسه‌ای افت فشار ایجاد شده بسیار کمتر از فیلتر کیسه‌ای باشد که نتیجه آن امکان استفاده از سطح پارچه کمتر برای یک حجم مشخص گاز (یعنی A/C) بالاتر می‌باشد. مقدار A/C می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از فیلتر کیسه‌ای باشد و به‌همین نسبت سطح کیسه، تعداد cageها و شیرها کاهش می‌یابد.

نکته بسیار با اهمیت دیگر در فیلترهای هیبرید این است که با توجه به جذب بخش عمده غبار در قسمت الکتریکی بار غبار بسیار کمتری به بخش کیسه‌ای وارد خواهد شد که این امر باعث کاهش تعداد دفعات ارسال پالس‌های تمیز کننده که نتیجه آن افزایش عمر کیسه‌ها، افزایش عمر Pilot valve , Diaphragm و همچنین کاهش مصرف هوای فشرده می‌باشد.

معیارهای انتخاب نوع غبارگیر برای گازهای خروجی از کوره - مواردخام

معیارهای انتخاب به دو گروه معیارهای اقتصادی و زیست محیطی قابل تقسیم می‌باشند.

معیارهای زیست محیطی عبارتند از:

 1. غلظت غبار خروجی در شرایط نرمال بهره‌ برداری
 2. غلظت غبار خروجی در شرایط غیر نرمال بهره‌ برداری

انتخاب و طراحی تجهیزات غبارگیر بر مبنای مشخصات فرآیندی، حجم گاز، رطوبت مشخصه‌های غبار داده شده انجام می‌گیرد.

امروزه با استفاده از الکتروفیلتر در شرایط نرمال بهره‌برداری کاهش غبار خروجی به 50mg/m^۳ به آسانی انجام می‌شود و نیز دستیابی به 20 یا 30mg/m^۳ با طراحی مناسب و افزایش سطح صفحات مسیر ولی رساندن غبار خروجی به 10mg/m^۳ باعث افزایش بیش از اندازه سطح فیلتر اسیون و ابعاد فیلتر گردیده و به ندرت انجام می‌شود . در فیلتر‌های بگ‌هاووس و هیبرید دستیابی به خروجی کمتر از 20mg/m^۳ به پائین نه تنها به آسانی مسیر می‌باشد بلکه در واقع خروجی بالاتر از مقدار فوق‌ اصولاً موضوعیت ندارد (مگر اینکه در طراحی، انتخاب پارچه و یا اجراء اشکالی وجود داشته باشد). غبار خروجی از فیلتر بگ‌هاووس معمولاً برای 20 و یا 10mg/m^۳ گارانتی می‌شود این عدد برای فیلتر هیبرید 10mg/m^۳ می‌باشد. قابل ذگر است که در عمل نیز در تمام فیلترهای هیبرید که توسط شرکت ELEX ارائه شده است غبار خروجی کمتر از5mg/m3 بوده است. در فیلتر هیبرید فارس این عدد در ابتدای راه‌اندازی 2mg/m^۳ و براساس آخرین اندازه‌گیری انجام شده غبار خروجی 1mg/m^۳ بوده است. ذکر این نکته ضروریست که تحقیقات در چندین سال گذشته نشان داده است اثرات منفی نشستن ذرات ریز (کوچکتر از ۲.۵ میکرون) روی شش‌ها بسیار بیشتر از ذرات درشت می‌باشد و به همین جهت در کشورهای توسعه یافته علاوه بر محدودیت‌ کاهش غبار خروجی از دودکش‌ها به 20  یا 10mg/nm^۳ محدودیت دیگری تحت عنوان ۲.۵ PM اضافه شده است بدین معنی که غلظت ذرات غبار کوچکتر از ۲.۵ میکرون نیز باید از میزان مشخصی کمتر باشد.

قابل ذکر است که در فیلترهای الکترواستاتیکی راندمان غبارگیری برای ذرات ۰.۱۵ تا ۱.۵ میکرون بسیار کم و بریا ذرات بزرگتر و کوچکتر از محدوده فوق بالا می‌باشد. در فیلترهای بگ هاووس که از پارچه فایبر گلاس با پوشش PTFE استفاده می‌شود راندمان غبارگیری تا محدوده ۰.۵ میکرون بالا و برای ذرات ریزتر راندمان پائین می‌آید. در فیلترهای هیبرید که از هر دو تکنولوژی استفاده می‌شود نه تنها راندمان غبارگیری آن بالاتر از هر کدام از دو روش دیگر غبارگیری است بلکه مقدار ۲.۵ PM آن نیز کمتر می‌باشد. مزیت ذکر شده فوق برای فیلتر هیبرید یکی از دلایل تحقیقات متعددی است که مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های مختلف در اروپا و آمریکا برای ترکیب کردن تکنولوژی فیلترهای الکتریکی و کیسه‌ای در حال اجراء دارند. در قسمت قبل توضیح داده شد که راندمان الکتروفیلتر بستگی زیادی به شرایط فرآیندی خصوصاً سه پارامتر دبی حجمی، دما و رطوبت دارد که این مورد بزرگترین ضعف الکتروفیلتر می‌باشد. در واقع در شرایط گذرای گرم کردن، راه‌اندازی یا متوقف شدن کوره، وارد مدار شدن و از مدار خارج شدن آسیاب مواد خام و در هر شرایط دیگری که میزان پاشش آب در برج خنک کن متناسب با انرژی گرمائی گاز ورودی نباشد، نامناسب بودن میزان دما و رطوبت و همچنین اختلاف دما و رطوبت (و در نتیجه مقاومت الکتریکی) مواد نشسته روی صفحات با دما و رطوبت گاز در حال عبور باعث عمل‌کرد نامطلوب الکترو فیلتر می‌گردد.

ضعف دیگر الکتروفیلتر وابستگی غبار خروجی آن به جریان برق می‌باشد که با هر گونه قطع برق الکتروفیلتر چه به جهت قطع برق شهر و چه با دریافت فرمان بالا بودن گاز CO برای جلوگیری از وقوع انفجار، کل غبار موجود در جریان گاز به جزء ذرات درشت که در اثر نشست طبیعی در فیلتر ته‌نشین می‌شوند، بقیه ذرات از سیستم خارج و با به‌وجود آوردن هاله‌ای از غبار از شرایط بسیار نامناسبی را به‌وجود می‌آورند که برای مردم و محیط زیست هیچ‌گونه قابل قبول نبوده است که این مورد بری کارخانه‌جاتی که در نزدیک مراکز سکونت و یا تردد زیاد مردم باشند مشکل بزرگ و تعیین کننده‌ای می‌باشد. در فیلتر هیبرید و بگ فیلتر چون جریان گاز برای خروج از سیستم باید از پارچه فیلتر عبور کند مشکل غبار در شرایط قطع برق وجود ندارد. در فیلتر هیبرید در صورت بالا رفتن گاز CO بخش الکتریکی قطع خواهد شد ولی وجود بخش کیسه‌ای مانع عبور غبار خواهد شد که البته به جهت بالا رفتن میزان غبار ورودی به بخش کیسه‌ای، سیستم کنترل هوای فشرده تمیز کردن کیسه‌ها با افزایش دفعات پالس تمیز کنده شرایط گذرای فوق را بدون ایجاد هرگونه مشکلی کنترل می‌نماید.

بگ فیلتر چیست ؟

لینک کوتاه :

https://bit.ly/2JFDcTw

ساخت و فروش بگ فیلتر

بازدید امروز25
بازدید دیروز97
بازدید هفته743
بازدید ماه 2629
بازدید کل22630