ماسک تنفسی

ماسک تنفسی

ماسک تنفسی

ماسک یکی از وسیله‌های کاربردی برای مصارف گوناگونی است. به گونه می توان آن را در بین موارد محافظتی طبقه بندی کرد که با ساختاری که دارند می توانند برای کارکنان مختلف و همچنین افراد مستعد به دریافت برخی بیماری ها بسیار کمک کننده باشند . به خاطر اهمیتی که این موضوع پیدا کرده است، شرکت های مختلف انواع مختلفی از ماسک ها را طراحی کرده اند و در حال حاضر به صورت کاملا گسترده در مراکز مربوطه توزیع و در نهایت به فروش می رسند.

انواع ماسک

ماسک انواع مختلفی را به خود اختصاص داده است که هر کدام از آن برای موارد گوناگون کاربرد پیدا کرده اند. این دسته بندی را می توان به صورت زیر کلی زیر انجام داد:

ماسک های تنفسی

ماسک های جراحی

هر کدام از ماسک های ذکرشده بخش جزئی تری را به خود اختصاص داده اند.

ماسک های تنفسی

یکی از کاربردی ترین ماسک های موجود، همین نوع می باشد که می تواند از فرد در برابر استنشاق مواد خطرناک و آلوده محافظت کند. بخارها، دودها و در نهایت گازهای خطرناک از جمله مواردی هستند که نمی توانند از داخل ماسک های تنفسی عبور کنند. گستردگی این ماسک ها بسیار زیاد بوده و از رنج های قیمتی متفاوتی برخوردار هستند. به گونه ای که هم می توان ارزان قیمت آن را تهیه کرد و نیز هزینه های به نسبت زیادی برای آن پرداخت کرد.

نوعی از ماسک های تنفسی تحت عنوان ماسک های صنعتی فیلتر دار شناخته شده هستند که این نوع ماسک نیز طیف های مختلفی را به همراه دارد. از این ماسک ها به منظور داشتن ایمنی بالا در محیط های صنعتی استفاده می شود. از آنجایی که آلاینده های موجود در محیط های کار صنعتی بسیار ریز هستند و قابلیت ورود به بافت بدن انسان ها را به بدن دارند، از این رو باید از این مدل از ماسک تنفسی بهره برد.respiratory mask

ساختار ماسک تنفسی صنعتی فیلتردار

بدون شک مهم ترین ساختار این ماسک ها مربوط به فیلتر آن ها هستند که تشکیل از مواد مختلف می باشند. به خاطر این ویژگی ورود آلاینده ها به شدت کاهش می یابد و در نهایت ایمنی کار افزایش خواهش یافت. همچنین بهترین ماده ای که می تواند در این ساختار به کار گرفته شود نانوالیاف می باشد.

ماسک تنفسی صنعتی فیلتردار سه سری مختلف دارد:

سری R

سری N

سری P

سری R

سری R سه مدل مختلف دارد که هر کدام از آن راندمان های متفاوتی را از خود نشان می دهند. سری R شامل R95، R99 و R100 است که به ترتیب راندمان های 95، 99 و 99.97 درصد را دارند. سری R یا موسوم به ماسک های تنفسی مقاوم در برابر روغن در زمانی مورد کاربرد قرار می گیرند که ذراتی از روغن وجود داشته باشند.

سری N

سری N نیز شامل سه نوع N95، N99 و N100 است که راندمان آن‌ها نیز به صورت 95، 99 و در نهایت 99.97 درصد می باشد. عموما از سری N این نوع ماسک ها در مواقعی استفاده می شود که ذرات روغنی وجود نداشته باشد. این سری در برابر روغن مقاومت بالایی را از خود نشان نمی دهد.respiratory maskN95

سری P

سری P نیز همانند سری های پیشین همین انواع و همین راندمان را به خود اختصاص داده است با این تفاوت که به جای حروف هر کدام از آن ها، حرف P جایگزین شده است. سری P یا ماسک های تنفسی ضد روغن در مواقعی به کار گرفته می شود که ذرات روغن اشباع شده باشند.

کیسه فیلتر چیست و چه کاربردی در بگ فیلتر دارد ؟

ماسک فیلتردار- سری N95

ماسک های جراحی

ماسک جراحی نوع دیگری از ماسک های طراحی شده است که تحت عنوان "ماسک ساده" و یا "ماسک پزشکی" نیز نامیده می شود. با نگاهی به بیمارستان ها و کادرهای درمان  متوجه خواهید شد که چه کاربردی را دارند. برای اینکه باکتری هایی که در قطرات مایع وجود دارند و یا ذراتی که در هوا معلق هستند، از راه بینی و دهان به مجاری تنفسی راه پیدا نکنند، کادر درمانی موظف به استفاده از این ماسک ها هستند. موادی که در این نوع ماسک ها به کار گرفته شده است، ضعیف تر از نوع تنفسی مانند N95 هستند ولی با این حال می تواند از فرد در برابر بسیاری از خطرات مراقبت کند.

ساختار ماسک

به طور کلی می توان گفت ماسک ها از لایه های مختلف الیاف تشکیل شده اند که می توانند مقاومت بالایی را در برابر ورود آلاینده های هوا از خود نشان دهند. نانو الیاف بهترین نوع از الیاف ها بوده اند که جزو ساختار اصلی تشکیل دهنده ماسک های تنفسی صنعتی فیلتر دار است.

تمامی الیاف استفاده شده برای این هستند که بخش پوشاننده ماسک را تشکیل دهند. این بخش می تواند نیمه پایینی صورت یعنی بینی و دهان را پوشش دهد. برای اینکه ماسک ها مختلف بتوانند بدون هیچ حرکتی بر روی صورت باقی بمانند نیاز به بندهایی در آن ها وجود دارد که عموما جنس آن ها از پارچه های مختلف است. این بندها در دو جای قرار بگیرند. فضای پوشتی صورت و همچنین پشت گوش ها این قسمت  ها را تشکیل می دهند.

استفاده از ماسک در آلودگی هوا

در زمان های گذشته استفاده از ماسک معنای چندانی نداشته و جز در مواقع جراحی کاربردی پیدا نکرده بود. امروزه با وجود کشورهای صنعتی و حجم بالای آلودگی باعث شده است تا استفاده از ماسک برای برخی از افراد ضروری تلقی شود. افرادی که با مشکلات قلبی و ریوی دسته و پنجه نرم می کنند ناگزیر هستند تا از ماسک استفاده کنند.

زیرا ورود آلاینده های موجود در هوا می تواند اوضاع آن ها را وخیم تر نماید. از این رو تا حدالامکان باید از بیرون رفتن دوری کنند و در غیر این صورت حتما باید از انواع ماسک ها استفاده کنند. ماسک های جراحی می توانند گزینه مناسبی برای استفاده باشند ولی نوع فیلتر دار ماسک های تنفسی از جمله N95 در اولویت قرار گرفته شده است.

سبد کیسه فیلتر چیست و چه کاربردی در بگ فیلتر دارد ؟

جمع بندی

ماسک انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها ایفاگر نقش متفاوتی هستند. از این رو در شرایط بسیار حساس و استثنایی باید از آن استفاده شود و متاسفانه در حال  حاضر به این شرایط حساس رسیده ایم. از این رو با تهیه ماسک بخشی از سلامتی خود را تضمین کنید.

لینک کوتاه :

https://bit.ly/2S28zMu

ماسک فیلتردار N95

بازدید امروز8
بازدید دیروز82
بازدید هفته292
بازدید ماه 486
بازدید کل38220